LAPTOP NE DEMEK

2019-09-04 14:37:44

LAPTOP NE DEMEK

Günümüzde dizimizde kullandığımız bilgisayar ürününe yabancı ülkelerde Laptop ismi verilmekte ve Laptop bilgisayarlar bu şekilde anılmaktadır. Nereden nereye isminin gerçekten anlamını veren bilgisayarlar artık oldukça küçük bir halde yanımızda gezdirilmektedir ve Her yere bizlerin yanında gelerek gerçekten bizlere oldukça kolay bir şekilde fayda sağlamaktadır. Bilim adamları ve teknoloji sayesinde bilgisayar koskoca büyük bir teknolojik aletken artık cebimize bile giren bir hale gelerek oldukça küçülmüşlerdir ve Laptop bilgisayarlarda bunun bir çeşididir. Bizim ülkemizde peki dizüstü bilgisayar olarak anılan bu bilgisayarla acaba neden diğer yabanı devletler Laptop ismini vermiştir ve bizim ülkemizde de bu şekilde kullanılmaktadır? İşte bu soruyu sizlere cevaplayacağız.

LAPTOP DEMEK BİZDE DİZÜSTÜ DEMEKTİR

Laptop bizim dilimize Türk dil kurumu tarafından Dizüstü olarak çevrilmiştir ve bu şekilde kullanıma ülkemize sunulmuştur. Bizler Laptop kelimesinin tam anlamını bilmesek de bizlere Türk Dil Kurumu tarafından bu kelime Dizüstü olarak çevrilmiştir ve dizime alarak veya masaya ya da herhangi bir yere koyarak rahat bir şekilde kullandığımız bilgisayarlar bu isimler anılır olmuştur. Yabancı ülkelerde bu isim İngilizce kökenlidir ve herhangi bir yabancı kişiye Laptop anlamını sorsanız sizlere cevap veremezler çünkü bu konulan isim teknolojik aletin farkını ortaya koymak için konmuştur ve sizlere bu şekilde sunulmaktadır. O yüzden bu isim genel bir isim ve ortaya atılmış bir isimden başka bir şey değildir.

TÜRK DİL KURUMUNA GÜVENİN

Türk Dil Kurumuna, Laptop kelimesinin karşılığı olarak verdiği kelimeye rahatlıkla güvenebilir ve her zaman kullandığınız bilgisayara bu şekilde seslenebilirsiniz. Bu garip bir durum olmayacaktır çünkü İngilizce kökenli olsa bile bu isim verilirken onlarda tam olarak verilebilecek bir kelime bulamamışlardır ve Laptop ismini vermişlerdir. Bu yüzden bizim ülkemizdeki yabancı kelimelere karşılık gelebilecek kelimeler türeten Türk Dil Kurumu, bu kelimeye de bizim dilimize oldukça uygun bir kelime üretmiştir ve bu yüzden ürettikleri arasından Türkçe yapısına en uygun olan Dizüstü kelimesine karar vermişlerdir. Bu tip durumların fazla meydana gelmesi oldukça normal bir durumdur.

LAPTOP BİZİM İÇİN DİZÜSTÜ DEMEK

Laptop kelimesi bizim için Dizüstü demek ve biz bu kelimeyi sadece her yere taşınabilen bir bilgisayar olan Laptop bilgisayara kullanıyoruz ve sadece bir yerde kullanılmadığını biliyoruz ve Laptop yani Dizüstü bilgisayarı birçok yerde kullanıyoruz. Peki neden bu tür isimler meydana geliyor ve gariplikler oluşuyor bunun en baş nedeni olarak, dillerin kelime kapasitesinin azalmasından kaynaklı olmaktadır ve bu sayede bu tip Dizüstü gibi veya Laptop gibi dillerde kelimeler meydana gelmektedir. Bu yüzden kelime konusunda ülkede uzman kişiler tarafından dilimize en uygun kelime seçilir ve bu kelimenin kullanılması bütün ülke için tavsiye edilir.

LAPTOP BAŞKA BİR MANAYA DA GELEBİLİR

Laptop kelimesi sadece aklınıza Dizüstü manasında gelmesin belki de kendi dilinde oldukça mantıklı bir karşılığı vardır fakat bunu bizim dilimizde ifade edebilecek bir kelime yoktur. Bu tip durumlardan dolayı dil uzmanları en uygun ve kullanılması daha doğru kelimeyi seçerler ve bizlere her yerde bu şekilde kullanarak bizlerinde bu şekilde kullanmasını sağlarlar. Gerçekten yabancı bir kelimeyi kendi dilimizde anlatmak zordur çünkü yapısı ve dil bilgisi kuralları gereği uydurmak oldukça zor bir şey olduğu için herhangi bir dile uyması oldukça zor bir işlemdir ve bazen gerçekten kafamıza yatmayan manasız ifadeler ortaya çıkabilir, siz her zaman bunu bilin.