LAPTOP KLAVYE TUŞLARI BASMIYOR NASIL DÜZELİR?

2019-09-04 14:38:20

LAPTOP KLAVYE TUŞLARI BASMIYOR NASIL DÜZELİR?

Bazen olabilir ve Laptop Bilgisayarınızın Klavye tuşları çalışmayabilir, bunun olması durumunda hemen endişelenmeyin ve bizlerin sizlere tavsiye edecekleri yöntemleri izleyin ve eğer bu durumlar ile düzelmezse Bilgisayar teknik servisine başvurun. Çünkü bu yöntemler işe yaramıyorsa ciddi anlamda Laptop bilgisayarınızda bir problem meydana gelmiştir ve bu yüzden düzelmiyordur, bunun aklınızda bulunması ve buna göre hareket etmeniz oldukça önemli. Size sunacağımız bütün yöntemler kullanıcıların bilgisayarda bir sorun yaşadığı zaman ilk yapmaları gereken şeyler tabi ki de servise getirmeden ve eğer bu işlemlerden sonuç alamıyorsanız, bir bilgisayar teknik ve tamir servisi ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

İLK OLARAK BUNLARI YAPIN:

 • Laptop bilgisayarınızın klavyesi açtığınızda çalışmadıysa, hemen Laptop dokunmatik yüzeyini kullanarak ayarlar kısmından sürücüler kısmına geçin ve oradan klavyeyi bulun, eğer aktif değilse hemen onu aktifleştir butonuna basın çünkü kendiliğinden Laptop bilgisayarınız klavyeyi devreden çıkarmış olabilir ve sizlerde bu sorun ile karşılaşmış olabilirsiniz.
 • İlk söylediğimiz işlem işe yaramadıysa daha sonra Laptop bilgisayarınızı tekrar başlatın ve tekrar aynı şeyleri yapın ve düzelmesini bekleyin, bu gibi durumları uyguladıktan sonra yeniden başlatma Laptop bilgisayarınız ister çünkü Klavye gibi bilgisayar parçaları için bilgisayarınızın yeniden başlatma işlemini talep eder.
 • Klavye tuşlarınız yanlış işlem yapıyorsa büyük bir ihtimal sorun daha büyüktür ve bunun için sizlere söyleyeceğimiz şu işlemleri uygulamanız gerekir.

DAHA SONRA BUNLARI UYGULAYIN:

 • İlk aşamada Laptop bilgisayarınızı yedekleyip, format atmanız gereklidir ve bunu yapmadan önce bütün verilerinizi kaydedin çünkü hepsi format ile silinecektir ve bir sıkıntı yaşamamanız için gereklidir.
 • Format attıktan sonra aynı durum Laptopunuzda devam ediyorsa ikinci olarak şunları yapmanız gerekiyor, bilgisayarınızın kurulum yöntem kısmına geçecek tuşları öğrenerek tekrar başlatma da onlara basmanız ile o moda geçmelisiniz ve oradan Klavyeyi bulup aktifleştirmeniz gerekir. Bilgisayarınız otomatik güncelleme gibi durumlardan dolayı Klavyenizi aktif durumdan pasif duruma geçirmiş olabilir ve Klavyenizi kullanıma kapatmış olabilir.
 • Otomatik olarak Laptop Bilgisayarınızın güncelleme alıp almadığını kontrol etmeniz gerekir çünkü yeni güncelleme seviyesine Laptop bilgisayarınızın bütün parçaları tam olarak uyumlu olmayabilir ve sistem dışı olarak kalabilir. Bunu düzeltmek içinde eski sürüme Laptop bilgisayarınızı geçirmeniz gerekiyor başka mümkün olan bir yolu bulunmuyor.
 • Klavyeniz fazla kullanımdan dolayı artık çalışmaz hale gelmiş olabilir ve ya da düzgün işlem sağlamıyor olabilir bunu net bir şekilde anlamak için bu tür sürücüleri kontrol etmek için internet üzerinde birçok yerde programlar yer alıyor bunları kullanarak sorunun klavyede olup olmadığını test edebilirsiniz.
 • Eğer Klavyenizin ömrü bittiği için klavye tuşları basmıyorsa yapabilecek artık klavyeniz için hiçbir şey yoktur ve Laptop Bilgisayar servisine giderek değiştirilmesi gerekir.

 

 

SERVİS İLE ÖNCE ŞUNLARI KONUŞUN:

 • Klavye ile ilgili tam olarak sorunun ne olduğunu sorun ve ne yapılacağını veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini net bir şekilde konuşun, Laptopunuz için.
 • Klavyenizin tuşlarının basmamasının nedeni Laptop Bilgisayarınızdan kaynaklı olup olmadığını sorun ve bilgisayarınızı da kontrol etmelerini kendilerinden isteyin çünkü aynı durum ile Laptop bilgisayarınız bozuk ise tekrar karşılaşabilme ihtimaliniz var.
 • Klavyeyi düzeltip düzeltmediğini sizler serviste ayrılmadan önce test edin ve bilgisayarınız ile tam olarak uyumlu olup olmadığını öğrenin çünkü bu sizlerin her zaman yararına olacaktır ve bir sorun olması halinde tekrar ellerine teslim edebilmeniz için yardımcı olacaktır.