LAPTOP EKRAN GÖRÜNTÜSÜ NASIL ALINIR

2019-09-07 14:22:17

LAPTOP EKRAN GÖRÜNTÜSÜ NASIL ALINIR

Günümüz zamanında ekran almak oldukça fazla önemli ve birçok işimizde ekran alıntısı yaparak işlerimizi kolaylaştırıyoruz bu sayede hiçbir çıktı almadan ekran görüntüsünü kullanarak işlerimizi hallediyoruz hem de oldukça kısa bir sürede. Herkes tarafından bilinmeyen Laptop özellikleri var, bu özelliklerin içinde ekran görüntüsü almada var, ekran görüntüsü almak için Laptop bilgisayarlarda birçok yöntem var ve sizler en kolayınıza hangisi gelirse onu seçiyorsunuz, sadece o özelliği kullanarak ekran görüntüsü işleminizi hallediyorsunuz. Bilgisayarınız gayet iyi çalışıyor ve sizlere sıkıntı çıkarmıyorsa ekran görüntüsü almaya çalıştığınız zaman 1 saniye içerisinde alır ve Resimler klasörüne ekran görüntüsü kaydını gönderir.

WİNDOWS LAPTOPLARDA EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA

Windows da ekran görüntüsü almak çok kolay ve bu yöntemler oldukça fazla, hadi bir bakalım;

  • İlk olarak sizlere en çok kullanılan ekran görüntüsü alma yöntemini anlatacağız, Laptop bilgisayarınızda yer alan Print Screen tuşu var ve bu tuş genellikle PrtSc şeklinde kısaltarak yazılmış bir şekilde klavyenizde yer alır. Önce bu tuşa basmak için elinizi koyuyorsunuz ve daha sonra Windows Home tuşuna basmak için aynı anda koyarak, basıyorsunuz ve ekran görüntüsü alınmış oluyor.
  • İlk kısmı tamamladıktan sonra resmi genellikle bütün Laptop bilgisayarlarda yer alan Paint uygulaması gibi bir grafik uygulaması kullanın ve açın, daha sonra burada ekran görüntüsünü istediğiniz bir şekilde düzenleyerek, farklı kaydet tuşundan giderek resmi istediğiniz bölüme veya klasöre kaydedin.
  • İlk bahsettiğimiz yöntem bütün Windows sistemleri tarafından kullanılmamakta ve eğer eski bir sürüm kullanıyorsanız şu yöntemi denemelisiniz, Genellikle eski sürümlerde Ekran Alıntısı Aracı programı var ve bu programı kullanarak ekran görüntüsünü kolaylıkla alabilirsiniz. Ekran Alıntısı Programı bir sistem uygulamasıdır ve Laptop bilgisayarınızda bulunmaktadır ama eğer silinmiş veya kaldırılmış ise internette rahatlıkla bulabilir ve indirerek tekrar Laptop bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
  • Ekran Alıntısı Aracı kullanımı oldukça kolaydır, programı çalıştırdığınız zaman öncelikle yakalamak istediğiniz ekran yönünü ve daha sonra ekran görüntüsünü neresi olmasını seçeceğiniz takdirde ekran yakalama tuşuna basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

MAC LAPTOPLARDA EKRAN GÖRÜNTÜSÜ ALMA

Mac Laptop bilgisayarlarda bu işlem daha farklı oluyor ama merak etmeyin herkesin uygulayabileceği kadar da kolay bir yöntem;

  • Öncelikle ekran görüntüsü almak istediğiniz sayfayı açmanız gerekiyor ve ekranda o sayfanın bulunması lazım, daha sonra klavyenizde yer alan Command, Shift ve 3 tuşlarına aynı anda basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz ve aldığınız ekran görüntüsü Mac bilgisayarınızın Masaüstü kısmına görüntü resmi olarak kaydedilir.
  • Ben görüntüyü kırpmadan ekran görüntüsü almak istemiyorum derseniz, sizlere şöyle bir yöntem önerebiliriz. Mac Laptop bilgisayarlarda kırparak ekran görüntüsü de şöyle alınır, öncelikle Cmd, Shift ve 4 Tuşlarına klavyenizden aynı anda basıyorsunuz ve işaretçiniz kırpma imleci oluyor ve ekrana gelen görüntüyü istediğiniz şekilde kırparak ekran görüntüsünü dilediğiniz yere kaydedebiliyorsunuz.

PROGRAM KULLANARAK DA ALABİLİRSİNİZ

Bu tür yöntemleri kullanmak istemeyebilir veya zorlanabilirsiniz bu yüzden, internet üzerinden araştırarak birçok ekran görüntüsü alma programı bulabilirsiniz ve dilediğinizi Laptop bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Bunun için sizlere oldukça kaliteli 2 program önermeden geçmek istemiyoruz, bunlar;

  • Lightshot, Hem ücretsiz olması hem de kullanımı oldukça kolay olan bu program ile sadece 2 defa tıklayarak ekran görüntünüzü hemen alabilirsiniz.
  • Apowersoft, ücretsiz bir şekilde Laptopunuza indirdikten sonra yüksek çözünürlük ile ekran görüntüsünü bu program ile de alabilirsiniz.