Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

2019-09-04 14:38:53

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Bilgisayarla hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Bu anlamda ekran kartları da oldukça önemlidir. Ekran kartının asıl görevi görüntünün monitöre yansıtılmasıdır. Ancak kullanan kişiler ekran kartıyla alakalı çok fazla bilgiye sahip değildir. Ekran kartlarını zaman zaman yenilemek ve temizlemek gerekebilir.

Kullanılan ekran kartları zamanla bozulabilir veya yavaşlayarak çalışma açısından sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle kullanıcılar da bu ekran kartını değiştirmek isterler. Ekran kartını değiştirirken aynı zaman da bilgisayarın özelliklerini de bilmek gerekir. Windows işletim sistemine sahipseniz eğer masa üstünde bulunan bilgisayar sekmesine tıklamanız gerekir. Açılan ekran dan hem bilgisayarın özellikleri hem de RAM kapasitesini rahatlıkla görebilirsiniz.

Bilgisayar alımı yaparken işinizi görecek özellikler de bilgisayar almak daha mantıklı olacaktır. Özellikle oyun için bir bilgisayar alınıyorsa ekran kartının çok iyi olması gerekir. Sadece iş için alınıyorsa daha düşük özellikler de alım yapabilirsiniz.

Ekran kartları özellikle oyunların performansını etkiler. Bilgisayarların görüntü vermesini sağlayan ana birimdir. Oyunların kasmadan ve donmadan oynanması için ekran kartı kaliteli olan bir bilgisayar tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Wındows Kullanımında Ekran Kartı

Windows kullanımı yapıyorsanız eğer ekran kart özelliklerine bakmak oldukça kolay bir işlemdir. Bilgisayarınızdan ayarlar kısmına tıklayarak kişisel bilgisayar bilgisi seçeneğine gelmeniz gerekiyor. Denetim sistemi ve güvenlik kısmında bulunan sistem sekmesinden bilgisayarınıza ait bütün özellikleri görüntüleyebilirsiniz. Bilgisayara ait özelliklerin görünmesi bilgisayar alımı açısından oldukça yararlı olacaktır.

Hangi Windows sürümünü kullanıyorsanız kullanın bu işlem de hepsi için geçerlidir. İşlemci bilgisi sayesinde hangi model ve özellikler de olduğunu kısaca öğrenebilirsiniz. İşinize yarayacak modeli de almadan önce internetten seçerek detaylı bir şekilde öğrenmeniz mümkün.

Mac Bilgisayarlar

Mac kullanımlar da bilgisayarınıza ait ekran kartı özelliklerini kısa bir işlemle görüntüleyebilirsiniz. Masa üstünde bulunan elma işaretine tıklamanız gerekiyor. Açılan ekran da sistem raporu yazar. Buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Ekran kartları grafik tasarlama ve görsel için oldukça önemli olan parçalardır. Piyasa da 2GB, 4 GB olarak birçok çeşitleri bulunur. Bu performansı sizin belirlemeniz gerekir. Alacağınız bilgisayar ne tür özelliklere sahip olmalı ve size kaç GB olan bilgisayar yeterli diye araştırmanız gerekir.

Harici ekran kartları genellikle yüksek performans gerektiren işlemleri yapmak için GPU hafızasını kullanır. Bu hafızalar ekran kartlarında daha fazla ayrıntıyı, yüksek çözünürlüğü ve kaliteyi çok rahat bir şekilde gösterir. Bellek hafızası ne kadar yüksek olursa bilgisayarınız da bulunan veriler de o kadar hızlı işlenir.

Ekran Kartında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kartının büyük olmasının daha iyi performans vereceği düşünülse de doğru bilinen bir yanlıştır. Büyük ekran kartları fazla soğutma sağlasa da birçok bilgisayar kasası büyük olan ekran kartlarını da karşılayamıyor. Bu nedenle sadece tek ekran kullanımı yapılıyorsa ve kasanız varsa büyük ekran kartları sorun olmaz. Ancak kasanız küçükse bu oldukça büyük bir sorun teşkil edebilir.

Seçilen marka da ekran kartları da oldukça önemlidir. Daha iyi bir performans almak için markaları iyi bir şekilde araştırmak da fayda var. Ekran kartı alımı yaparken mutlaka garantili bir ürün almak gerekir. Ekran kartları zaman zaman üst düzey bir hata verebilir. Bu gibi durumlar da garantiyi göz önünde bulundurmak oldukça sağlıklı olacaktır. İyi performans veren ancak düşük maliyetli bir ekran kartı bulmak zor olabilir. Bu nedenle bilgisayar konusunda uzman kişilerden bu konuda gerekli desteği almak gerekebilir.