Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

2019-09-04 14:37:20

Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Ekran görüntüsü alma işlemi hemen hemen herkesin kullandığı bir uygulamadır. Bilgisayar ve telefonlar da farklı bir yöntem uygulayarak ekran görüntüsü alınır. Windows bilgisayar kullanıyorsanız eğer ekran görüntüsü almak için klavyede bulunan print screen tuşuna basmanız gerekiyor. Print screen tuşuna bastığınız an almak istediğiniz görüntü hafızaya alınmış olunur. Aldığınız görüntüyü bilgisayar da bulunan paint programından açmanız mümkün. Paint’i açmak için bilgisayarınızdan başlat bölümüne girip programlar ve donatılara giriş yapmanız gerekir.

Paint programını açtıktan sonra açılan boş sayfaya düzenle ve ardından yapıştıra tıklamanız gerekiyor. Ekran görüntüsü alma işlemi tamamlandıktan sonra dosyalara giriş yaparak farklı kaydet den bilgisayara kaydedebilirsiniz.

Windows bilgisayarlar da bu gösterilen kısa yolla yapılan ekran görüntüsü alma işlemidir. Bilgisayarınız da bulunan arama kısmına ekran görüntüsü alma yazarsanız eğer çıkan kutucukla birlikte ekran görüntüsünü de alabilirsiniz. Aldığınız görüntü masa üstüne otomatik kaydedilir.

Ekran alıntı aracı sadece ekran görüntüsü almak için tasarlanmış olan bir programdır. Yeni, geciktir, mod, iptal ve seçenekler kısmından oluşan menüleri yer alır. Yeni menüsüne tıkladığınız zaman ekran görüntüsü almak için boş bir sayfa çıkar. Mod altında ise kare, dikdörtgen alanlar çıkar. Bu işlemi aldıktan sonra direkt olarak kopyalama işlemi de yapabilirsiniz.

Mac Bilgisayarlar da Ekran Görüntüsü Alma

Son dönemler de Apple markasının çıkarmış olduğu Mac bilgisayarlar çok fazla rağbet görmektedir. Bu bilgisayar da ekran görüntü almak oldukça kolaydır. Bunun için yapmanı gereken klavye de bulunan cmd tuşuna, shift ve 3 tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor. Bu şekilde yaptığınız zaman ekranın görüntüsünü bilgisayara otomatik olarak kaydedecektir.

Ekranın sadece belli bir kısmını almak isterseniz de cmd, shift ve 4 tuşuna aynı anda basın. Ekran görüntüsünü almak istediğiniz yeri tıklayarak seçin. Fareyle çektiğiniz alan otomatik olarak kaydedilir.

Apple marka Iphone telefonlarda da tuş kilidi ve home tuşuna basıp ekran görüntüsü alınır. Ancak home tuşu bozulduğu zaman ekran görüntüsü alınamayacağı düşünülür. Böyle durumlar da Apple yedek bir dokunma tuşu geliştirmiştir. Onu telefonunuzda masa üstüne alarak oradan da ekran görüntü alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Android Kullanım

Ekran görüntüsü alma işlemi sadece bilgisayarlar da değil, telefonlar da bile yapılması gereken bir işlem haline geldi. Galeriye resim kaydetmek veya bir arkadaşımıza bir şey atmak için ekran görüntüsü alma işlemi yapılır. Bunun için çok kısa bir işlemler bu işi yapabilirsiniz.

Android telefonlar da yan kısım da sesi azaltmak için tuşlar bulunur. Bu tuş sadece sesi azaltmak için değil ekran görüntüsü almak için de kullanılan kısa yol tuşudur. Samsung marka telefonlar da güç, home tuşları ekran görüntüsü almak için kullanılır. Alınan ekran görüntüsü telefon galerisine kaydedilir. Genellikle samsung marka android kullanımlar da aynı olay kullanılır. Sağ tuşlara ve home tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Zaman zaman telefonlar ekran görüntü alırken hata meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlar da telefonların ekran kilidi ve güvenlik yazan kısmına girmek gerekir. Bu kısım her telefonda farklı bir şekilde çıkıyor olabilir. Şifreleme ve kimlik kısmına tıklayarak bu bölümü sıfırlamak gerekir. En alt kısımda bulunan kimlik bilgilerini temizleme kısmına tıkladıktan sonra sorun genellikle çözülmüş olur. Güvenlik kısmına telefonunuzun ayarlar bölümünden giriş yapabilirsiniz. Bu gibi sorunlar zaman zaman yazılımdan da kaynaklanıyor olabilir. Özellikle Iphone telefonlar da güncelleme geldiği zaman bu gibi sorunlar da çözülmüş oluyor.